Angielska przygoda: uczniowie i nauczyciele razem na Nocy Anglistów
24-11-2023

24 listopada miało miejsce wyjątkowe wydarzenie dla grupy uczniów klasy 2LA i 3LC wraz z opiekunkami Anną Równicką i Agnieszką Malec – Noc Anglistów. To spotkanie, które połączyło młodych entuzjastów języka angielskiego z doświadczonymi wykładowcami UJK z Instytutu Językoznawstwa i Literaturoznawstwa, oferując im wyjątkową okazję do zgłębienia tajników angielskiej ortografii oraz poznania fascynujących aspektów kultury brytyjskiej.

Uczestnicy Nocy Anglistów

Jednym z głównych punktów programu były dwa inspirujące wykłady na temat ortografii języka angielskiego oraz dyscyplin sportowych w Wielkiej Brytanii.

Prowadzący spotkanie dr Sylwester Łodej przedstawił uczestnikom różne interpretacje zasad ortografii, ukazując, jak istnieje wiele niuansów i wyjątków w tym obszarze. Uczniowie mieli okazję zadać pytania i dyskutować na temat trudności, z jakimi się zmagają podczas nauki ortografii angielskiej. Następnie grupa wnikliwie badała zjawiska związane z cichymi literami w języku angielskim. To praktyczne podejście do tematu pomogło uczniom w opanowaniu trudności związanych z wymową i poprawną pisownią słów, które zawierają ciche litery.

Drugim fascynującym wykładem był temat dyscyplin sportowych w Wielkiej Brytanii. Dr hab. Michał Mazurkiewicz prof. UJK, posiadający bogate doświadczenie w nauczaniu języka angielskiego w kontekście kultury brytyjskiej, przedstawił uczniom różnorodność sportów, które są popularne na Wyspach. Od tradycyjnych dyscyplin, takich jak piłka nożna czy krykiet, po bardziej nietypowe, jak rugby czy netball – uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak bardzo sport jest integralną częścią brytyjskiego życia społecznego.

Noc Anglistów nie tylko dostarczyła uczniom wartościowej wiedzy językowej, ale również zainspirowała młodzież do dalszego pogłębiania swojej pasji do języka angielskiego.

• Agnieszka Malec, Anna Równicka

Angielska przygoda: uczniowie i nauczyciele razem na Nocy Anglistów - Fotogaleria